ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
محتوای موجود تا چه حدی پاسخگوی نیاز شما بوده است ؟

کاملاً کافی
مناسب
ناکافی

اخبار > ابزار جدید کیف پول الکترونیکی معرفی شد


به گزارش خبرگزاری مهر:
ابزار جدید کیف پول الکترونیکی معرفی شد

 

 

 

دبیر کل بانک مرکزی با تشریح ابزار جدید کیف پول الکترونیکی گفت: “کیپا” ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیک است که در دو نوع پول مجازی و پول مبتنی بر تراشه صادر می شود.
يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٢ ١٥:٤٢

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود احمدی با اشاره به اینکه کیف پول الکترونیک (کیپا) ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیک است که به صورت با نام و مبتنی بر فناوری های نوین ارتباطی در دو نوع پول مجازی و پول مبتنی بر تراشه صادر می شود گفت: کاربری “کیپا” در مبادلات با مبالغ ریز بوده و وابستگی مستقیم به حساب بانکی و نیاز به ثبت در سامانه های حسابداری بانکی ندارد همچنین پردازش الکترونیکی آن به صورت برون خطی به لحاظ اتصال به زیرساخت شبکه بانکی است.

دبیرکل بانک مرکزی اظهار داشت: خدمات پرداخت الکترونیک سیار گستره وسیعی از فعالیت های مالی را در بر می گیرد که تحت قوانین مالی از طریق کیف پول الکترونیکی و دستگاه های قابل حمل مانند گوشی تلفن همراه، گوشی هوشمند و تبلت انجام می شود. فناوری پرداخت سیار می تواند برای انتقال پول بین افراد نیز به کار رود.

احمدی سپاس را مجموعه ای متشکل از قوانین و مقررات حاکم بر ارایه دهندگان خدمات پرداخت سیار، نظام بانکی و سوئیچ سپاس با هدف نظارت و کنترل عملکرد پرداخت های سیار مبتنی بر کیف پول الکترونیکی خواند و تصریح کرد: با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور این ابزار می تواند به عنوان رسانه ای مناسب جهت انجام پرداخت های ریز بدون اتصال به شبکه بانکی به کار رود. سوئیچ سپاس با ایجاد زیرساختی ایمن منجر به اتصال منسجم شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت و شبکه بانکی شده و به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از صرف هزینه های تکراری، امکان نظارت فنی و اجرایی بر عملکرد ارائه دهندگان خدمات پرداخت را فراهم می آورد.

وی خاطرنشان کرد: معماری در نظر گرفته شده برای سپاس بدین صورت است که مشتری از طریق حساب بانکی خود می تواند نسبت به شارژ کیف الکترونیکی اقدام نماید و از طریق مانده وجوه ریالی ذخیره شده در کیف پول الکترونیکی تراکنش های انتقال، خرید، برگشت از خرید، پرداخت قبض و مانده گیری را انجام دهد. همچنین چنانچه مشتری درخواست شارژ کیف پول خود را از طریق ارایه دهنده خدمات پرداخت همراه اول ارسال نماید، درخواست وی مستقیما وارد سپاس شده و شارژ کیف پول الکترونیکی از طریق حساب بانکی مشتری صورت خواهد پذیرفت لذا شارژ کیف پول الکترونیکی به صورت مستقیم و غیرمستقیم صرفا از طریق حساب بانکی انجام خواهد شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی مزیت این روش را در عدم امکان خلق پول توسط ارایه دهنده خدمات پرداخت همراه (اپراتور) برشمرد و افزود: اپراتور حق ارائه سرویس تخفیف یا پرداخت اضافی به مشتری را نخواهد داشت.

پرداخت از طریق تلفن همراه پدیده ای نو بوده که با توجه به ضریب نفوذ ۸۰ درصدی تلفن همراه در کشور ظرفیت های بالقوه استفاده از خدمات مالی از طریق تلفن همراه فراهم است. این سیستم با ایجاد سهولت در انجام امور مالی و قابلیت انجام عملیات مالی در هر زمان و مکان، پوشش سراسری خدمات بانکداری و پرداخت مالی در سطح کشور را فراهم می سازد.

اهم اقدامات مدنظر جهت عملیاتی نمودن سپاس در سال  ۹۲ توسط بانک مرکزی بدین شرح است: ۱- تهیه نسخه نهایی الگوی کارکردی صدور و راهبری کیف پول الکترونیک ۲ ( کیپا۲)
۲- تهیه نسخه نهایی مقررات و روال های ناظر بر سامانه پرداخت الکترونیکی سیار مبتنی بر کیف پول الکترونیکی ۳- تهیه نسخه نهایی مستند فنی مربوط به سامانه پرداخت الکترونیکی سیار مبتنی بر کیف پول الکترونیکی ۴- تهیه نسخه نهایی مستند امنیتی مربوط به سامانه پرداخت الکترونیکی سیار مبتنی بر کیف الکترونیکی ۵- پیاده سازی، تست و راه اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی سیار (سپاس).

ارسال به دوست